Júniusban a Jézus Szíve litániát imádkozzuk

Június hónapban minden esti szentmise előtt fél 6-tól Jézus Szentséges Szívének litániáját imádkozzuk – az Erzsébet-templomban; a Teréz-templomban pedig pénteken és szombaton a szentmisék előtt háromnegyed 5-től.

(Június 25) – Plébániai Társas Esték: Hogyan fordíthatjuk hasznunkra a véletlent?

Június 25-én Dr. Nagy-György Judit, egyetemi docens tart előadást: Hogyan fordíthatjuk hasznunkra a véletlent címmel. Az előadás az esti szentmise után 19 órakor kezdődik a plébánia nagytermében. Szeretettel várunk minden kedves vendéget!

(Június 25) – Szakrális körtánc a Teréz-templomban

Szeretettel hívunk és várunk minden kedves érdeklődőt június 25-én, csütörtökön 18:00-19:30-ig a Teréz-templomba szakrális körtáncra.

(Június 29-július 3) – Nyári hittanos tábor

Szeretettel tájékoztatjuk a hittanos gyermekek családjait, hogy még van hely a 2. osztálytól a 8. osztályos korosztálynak meghirdetett Nyári Hittanos Táborba, amely június 29 – július 3-ig, hétfőtől péntekig tart. Programok és bővebb információ a kihelyezett plakáton olvasható. Jelentkezési határidő meghosszabbítva.

 

 

(Június 29-július 5) – Ifjúsági tábor Domaszéken

Szeretettel hívjuk a 13-18 év közötti fiataljaitokat a Domaszék-Zöldfás Lelkigyakorlatos Ház és Ifjúsági Táborhelyszínen tartandó hét napos nyári táborunkba, június 29. – július 5. között, ahol többek között találkozhatnak Istennel, életre szóló barátságokat köthetnek és felejthetetlen élményekkel gazdagodhatnak majd. Az idei év mottója: „Ti vagytok a világ Világossága!” Mt 5,14

Teréz anya angyalai csoport várja a friss nyugdíjasokat

A Teréz-templomot fennállása óta nagy szeretettel gondozza, takarítja az akkor még 20 évvel fiatalabbakból álló, un. Teréz anya angyalai csoport – akiknek ezt a szép nevet a templomot építtető Kiss Imre atya adta még.

Ahogy telt-múlt az idő, volt akit már elszólított a Mennyei Atya, ill. egészségügyi megpróbáltatásaik miatt vagy előrehaladott koruk végett már nehezen tudják betölteni ezt a nemes feladatot, – az Úr házának takarítását.

Ezért szeretettel várják/várjuk az új tagokat, akik, mint friss nyugdíjasok segíthetik a kedd reggel 7 órai szentmise utáni kb. másfél-két órára tehető takarítási szolgálatot a megmaradt lelkes testvérekkel, akiknek ez úton is nagyon köszönjük az eddigi jelentős szolgálatot.

Friss Toronyirány és Liget Hirmondó újság szabadon elvihető

A Katolikus Egyház Hivatalos Segélyszervezetének, a Karitásznak a lapja, az Adásidő, az egyházmegyei kiadású színes Toronyirány magazin legújabb száma, a heti Toronyirány, valamint a legfrissebb Liget Hírmondó újságok megtalálhatók a templom bejáratánál, és szabadon elvihetők.

Vigyük, olvassuk, osztogassuk, ezzel is tanúságot téve hitünkről. Aki még nem iratkozott fel a Hírlevélre, kérjük tegye meg a honlapon keresztül.

Kinyílt egy ajtó – gondolatok az elsőáldozáshoz

A tíz év körüli hittanos gyerekek több hónapon át készültek a Jézussal való szentségi találkozásra: első szentgyónásuk elvégzésére, majd az első szentáldozásukra. Különleges volt az időzítés, hiszen a június 7-i ünnepélyes alkalom egyúttal Úrnapja, vagyis Krisztus Szent Teste és Vére misztériumának ünnepe volt szerte a világegyházban.

A kéthetente való készületi alkalmakon a gyerekek és szüleik számára hol az Eucharisztiáért életét adó Szent Tarzíciusz története elevenedett meg, hol a minket szerető és megbocsátó mennyei Atya képe sejlett fel a tékozló fiúról szóló példabeszédben. A mai ünnepet megelőzően szombaton játékos vizsga keretében bizonyították gyermekeink, hogy tudják, Kivel szeretnének találkozni.

Az elsőáldozási misét Attila atya és János atya együtt celebrálta. Prédikációjában János atya felhívta a gyerekek figyelmét arra, hogy bár úgy tűnik, célba értek, valójában most egy új ajtó nyílt meg számukra a Jézussal való szentségi találkozás során. Jézus, mint egy várva várt barát léphet be lelkünk otthonába és ott lakozhat. A mise egyik emlékezetes része volt az is, amikor mi szülők megáldhattuk gyermekeinket, hiszen aki megáld valakit, azt kívánja, hogy Isten legyen mindig jelen az illető életében. Ennél nagyobb jókívánság talán nem is létezik.

A Körmöczi László által készített fotók elérhetők és június végéig onnan letölthetők: https://photos.app.goo.gl/XKVQfddVCDNPeevS9

Szülő társaim nevében szeretném az atyák (Attila atya, János atya és Flóri atya), és a hitoktatók (Gálné Ilike, Papné Emese, Lazanyeczné Gál Maya és Gilicze Attila) áldozatos munkáját megköszönni, s az Úr áldását kívánni nekik! Hálával gondolok azokra is, akik imáikban hordozták az elsőáldozásra készülőket és családjukat.

És nem utolsósorban köszönöm Vámos Krisztinának, valamint Buzás Mariannának (és férjének), hogy együtt díszíthettük a templom bejáratát erre a jeles alkalomra! Istennek legyen hála!

Véseiné Szőllősi Réka

Isten Téged keres, hogy boldoggá tegyen – bérmálkozás az Erzsébet-templomban

Hosszas felkészülés és a közösség előtti bemutatkozás, tanúságtétel után Szentháromság vasárnapjának előestéjén, május 30-án 16 testvérünk részesült a bérmálás szentségében. A kéthetente szombat délelőtt tartott bérmaórákat Pechan Szabolcs és Attila atya vezette, s ott készült fel Asztalos Sebestyén, Dukai Csenge, Farkas Liliána, Gombos Kata, Gódor Laura, Kiss Eszter, Pleiner Gellért, Tarnai Zoltán, Varga Ákos és Varga Bálint.

A szerda esténként tartott katekumen-csoportot kezdetben Dobóné Németh Zsuzsi, majd János atya vezette, s ott készült fel Bauer Tamás, dr. Bellavicsné Nagy Viktória, Huszár Bence, dr. Mihály Anna, Kuczora Felícia, továbbá Ambrus Csenge a keresztény beavatás mindhárom szentségében, így a szent keresztségben és az első szentáldozásban is részesült.

Az ünnepi szentmise főcelebránsa Kondé Lajos helynök atya volt, aki már a köszöntőjében Isten gondoskodására, a Lélek erőt adó jelenlétére irányította a figyelmünket. Szentbeszédét a szívünkhöz szóló evangéliumi részre alapozta, amely szerint „Isten úgy szerette a világot, hogy egyszülött Fiát adta oda, hogy mindaz, aki benne hisz, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” (Jn 3,16). Kiemelte, hogy a hitünk középpontjában nem törvénykönyv, elvont tanítás áll, hanem az az isteni szeretet, amely kezdeményez, közeledik az emberhez, és akkor sem mond le rólunk, amikor mi hűtlenek vagyunk. Isten örök életet akar adni: tőlünk odafordulást, bizalmat kér, és nem a félelmeinkre épít. Jézus nem azért jött, hogy terhet rakjon ránk, hanem hogy megszabadítson, eltávolítson mindent, ami megkeményíti a szívünket. Isten ismeri tökéletlenségünket, és hiányaink ellenére is fel akar emelni bennünket. Az az ember kerül közel Istenhez, aki mer kérdezni, újrakezdeni. Isten Téged keres, a Te szívedet akarja boldoggá tenni, ismeri a hibáidat és azzal együtt szeret. Jézus keresztje a legnagyobb igen, a szeretet bizonyítéka. A hit azt jelenti, hogy rábízzuk magunkat erre az Istenre, engedjük, hogy vezessen, formáljon. A kérdés az, látszik-e rajtunk Isten szeretete? A világnak szüksége van hiteles, őszinte emberekre, akik tanúságot tesznek az Úr szeretetéről.

A bérmálkozókhoz fordulva bátorította őket arra, hogy a Szentlélek ajándékaival gazdagodva igaz, őszinte, tiszta szívvel legyenek a világban. A Lélek megadja a bölcsességet ahhoz, hogy hiteles keresztényként éljék meg az örömhírt és így adják tovább a világnak.

Köszönjük Lajos atya lélekerősítő gondolatait és azt a biztatást, hogy tegyük a közösségünk részeseivé a frissen bérmáltakat. Hálásak vagyunk Attila atyának, Flóri atyának és János atyának a koncelebrálásért, Kovács Gábornak a zenei szolgálatért, Komárominé Soós Évának a sekrestyési feladatok ellátásáért, a ministránsoknak az oltár körüli szolgálatért.

Dobóczkyné Bús Márti

A bérmálkozásról készült fotók itt érhetők el (készítette: Körmöczi László):
https://photos.app.goo.gl/Vp6KLXDm2PsEpPgy5

Kamarazenei hangverseny

Május az egyházzene hónapja volt hosszú éveken keresztül, Isten dicsőségére, Mária tiszteletére zengett az ének, szárnyalt a muzsika Szeged számos templomában. A város által szervezett rendezvénysorozat műsorfüzettel kísérve mára hivatalosan megszűnt, azonban kvázi folytatásként a szentmisén vagy ahhoz kapcsolódóan az idei májusban is felcsendülnek szép zenék egy-egy templomban.

E hónap 14-én csütörtök este 19 órai kezdettel a Vántus István Katolikus Zeneművészeti Szakgimnázium, Gimnázium és AMI tehetséges diákjai adtak igen magas színvonalú, élményszerű hangversenyt a Szent Erzsébet templomban. A koncert létrejötte Újváriné dr. Illés Mária tanárnő, zenetörténész ötletének, valamint Attila atya szívélyes befogadásának volt köszönhető.

Tizenegy műsorszám hangzott el, minden hangszeres vagy énekes produkció előtt Újváriné dr. Illés Mária ismertette a műveket, sok érdekességet megtudhattunk a zeneszerzőkről, a darabokról. Az értékes műismertetésekből egy különlegességet kiemelnék Schubert: „Ave Maria” c. művének valódi hátteréről. Walter Scott: „The Lady of the Lake” (A tó hölgye) (1810) elbeszélő költeménye rendkívül népszerű volt Európa szerte. A romantikus történet skót Felföldön játszódik. A zeneszerzők közül többen is feldolgozták ezt a témát, pl. Rossini egy nagyszabású operát írt belőle, míg Schubert egy dalciklust komponált: „Hét ének Walter Scott A tó hölgye” c. művéből. Ennek egyik éneke az Ave Maria, „Ellens dritter Gesang“, (Ellen harmadik éneke) a tó hölgyének imája. Esti kép, hold, csónak és szűz a Szűzhöz imádkozik. Bár Schubert eredetileg nem egyházi éneknek szánta az Ave Mariát, ám a költemény szövegében az „Üdvözlégy Mária, szűz, szelíd, hallgasd meg a leányka imáját!” kezdetű refrén miatt hamarosan összeolvasztották a schuberti dallamot a katolikus „Ave Maria” latin szövegű imádsággal. Ilyen formában nagyon kedveltté és híressé vált ez a gyönyörű zene világszerte.

A műsorban Bach, Telemann, Handel, Dowland, Albinoni, Sor, Legnani, Mozart, Schubert egy vagy több zeneművét szólaltatták meg a diákok, hol szólóban, hol orgona, hol zongorakísérettel. A (konzis) fiatalok és a hangszereik a következők voltak: Bozóki Ábel – orgona, Jambrich Jázmin – hegedű, Bede Barbara – gitár, Kovács Dorottya – fuvola, zongorán kísérte Kovács Márton zongoraművész-tanár, Fülöp Tímea – fuvola, Nagy Boglárka Maja – ének, zongorán kísérte Csikós Szelezsán Beáta zongoraművész-tanár, Samodai Botond – trombita, orgonán kísérte Kovács Márton zongoraművész-tanár, Sulyok Virág – hegedű, Mohai Szilárd – gitár, végezetül S. Dobos Márta hegedűművész-tanár növendékei.

Köszönet minden szereplőnek, a felkészítő tanároknak és a művek ismertetéséért egyaránt. Reméljük, az elkövetkezendő tanévekben is bemutathatják zenei tehetségüket az iskola diákjai! Legyen áldás munkájukra!

Lucz Ilona