Istent dicsőítő dalok az Erzsébet-templomban
November 23-án, Krisztus Király ünnepének szombat esti elő-miséjén a zenei szolgálatot a Szkóla ének- és zenekar adta. Vidám hangulatú dallamok, ismert és ismeretlen, Istent dicsőítő dalok hangzottak fel az Erzsébet-templomban. A mise egyes „tételei”, imái a XVII. században Erdély vidékén énekelt vallásos népénekei közül valók.
Kájoni János híres orgonista és orgonakészítő, sokoldalú tehetséggel megáldott, de az egyházi zene területén különösen páratlan képzettséggel és műveltséggel rendelkező szerzetespap, muzsikus és tudós. Csíksomlyón és környékén tevékenykedett, többféle egyházi funkciót is betöltött (1629-1687). Zenei dokumentumok buzgó gyűjtője, feljegyzője, maga is énekszerző és fordító. Ápolja a csírázó egyházi műzenét. Munkái közül megemlítjük prédikációs könyvét, imakönyvét, rendi történetírását, növénytani szakkönyveit, írását a régi székely abc-ről, terjedelmes vers- és himnuszgyűjteményeit. Legjelentősebb két munkája a KÁJONI-KÓDEX néven ismert nagy zenei gyűjteménye, (magyar és külföldi, világi és egyházi zeneművek gyűjteménye) és a CANTIONALE CATHOLICUM, amely a század legterjedelmesebb kotta nélküli katolikus énekeskönyve. mely 820 énekszöveget tartalmaz. (Idézet Szalay Olga zenetudós ismertetőjéből.)
Az összeállítás egyes tételeit Szalay Olga válogatta, egy évközi mise anyagát tartalmazza. A gyerekek megkedvelték ezt a művet, szívesen éneklik ezeket a 17. századi táncos lejtésű, ritmikus karakterű dallamokat. Több darabja szerepel a ma használatos „Éneklő Egyház” című énekeskönyvünkben is. Előadásunk érdekessége: az eredeti, régies szöveggel énekeljük, melyek igen költői, mély vallási, teológiai mondanivalót hordoznak.
Köszönjük a hangszeresek részvételét, a szkóla tagok és a segítő felnőttek énekét.
Pechan Zoltán
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!