A művészet útjain
Augusztus 29-én „A művészet útjain” címmel tartott Péterffy Gabriella zeneművész-tanár, közösségünk tagja, nagy tetszést arató zenés felolvasóestet saját írásaiból a nyári Társaskör keretében.
Istennek hála, Gabi mindannyiunk örömére a kezdetektől fogva aktív résztvevőként szerepel a Társaskör programjaiban, a mostani előadása immár a 10. alkalom. Gyermekkora óta a filmek vonzásában él, gyermekként is írogatott jellemzéseket a szereplőkről, a film egészéről, (annak idején magam is olvastam néhányat) ma már szakértőként komoly elemzéseket, kritikákat is ír. A filmes látásának köszönhetően előadásai főként a film és a zene világába kalauzolják el hallgatóságát. A teljesség igénye nélkül néhány emlékezetes filmes, analizálós estje: John Steinbeck: Édentől keletre, Szent Ágoston, Ben Hur, Jézus életéről szóló filmek, személyének ábrázolása és összehasonlítása a különböző rendezői elgondolások szerint stb…
Ezen az esten olyan írásaiból olvasott fel részleteket Gabi, amelyek nyomtatásban megjelentek akár egy könyv fejezeteként, akár folyóiratokban vagy éppen az általa írt és szerkesztett Juhász Jácint színészről szóló könyvből. A „Parlando” zenei folyóiratban, illetve a „Filmkultúrában” közölt írásokból is hallottunk, a Parlandoból Bogányi Gergely zongoraművész koncertje közben született impresszióról, kvázi vízióról Liszt művének interpretálása alatt, a másik folyóiratból Csikos Sándorral, a közelmúltban Kossuth-díjjal kitüntetett debreceni színésszel készített interjú bevezetőjéből idézett Gabi. Egyébként e munkának részleteit felhasználták a színészről kiadott könyvben, amely 3 évvel ezelőtt jelent meg. A Juhász Jácintról szóló emlékkönyvből a színművész kiemelkedő szerepeiről hallottunk, valamint a szakmai kollégák szeretetteljes visszaemlékezéseiből idézett a szerző-előadó néhány részletet.
Gabi a klasszikus amerikai filmek nagy kedvelőjeként, különösen is a Kertész Mihály által rendezett filmek (pl Casablanca, Fehér karácsony, a klasszikus Robin Hood) hatására a filmrendező munkásságának kutatásába kezdett. Elmondása alapján itthon csekély anyag állt rendelkezésére, ezért megpályázott egy ösztöndíjat Los Angelesbe – amit el is nyert – és ott folytathatta a kutatást. Erről az útról, a „nagy kalandról”jelent meg beszámolója a Filmkultúrában, ebből az írásból olvasott fel Gabi.
Lehetne még tovább taglalni a gyönyörűen fogalmazott, ízléses, szép munkák sorát, azonban említést érdemelnek a felolvasások között megszólaltatott gyönyörű zenék is, melyeket Gabi odaillően az írásaihoz választott. Elsőként Liszt Ferenc: „Pater Noster”, azaz a Miatyánk című zongoradarabja hangzott el, majd Schumann: „Kinderszenen” című ciklusából az utolsó mű „A Költő szól” című, végezetül a „Casablanca” című film híres zenéjének eljátszásával zárult a zenés felolvasóest.
Gabi tehetségének köszönhetően a művészet gazdag útjain jártunk ezen a szép estén. Élmény volt, hálás köszönet érte!
Lucz Ilona
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!