A gyógyszerfejlesztés lépéseiről és a védőoltásokról
A Társaskör augusztus 15-i estéjén a gyógyszerfejlesztés titkaiba tekinthettünk bele Dr. Kovács Éva gyermekorvos testvérünk jóvoltából. Mint megtudtuk tőle, jónéhány évet dolgozott a gyógyszerfejlesztés területén, egy ideig főállásban, később pedig a praxisa melletti tevékenységként.
Előadása első részében a gyógyszerkészítés történetét ismerhettük meg röviden, kicsit betekintettünk ennek magyar vonatkozásába is, majd arról hallhattunk, hogy „mi fán teremnek” a klinikai vizsgálatok, melyek a gyógyszerek ipari méretű gyártását megelőzik. Láttuk, hogy a fejlesztés menete nem megy gyorsan, legalább 15 év egy új szer kifejlesztése. Azt is megtudtuk, hogy milyen szigorú megszorításoknak kell megfelelni, mire igazán gyártásba kerülhet egy szer, és hogy van a gyógyszereknek életciklusa. A gyógyszerektől azt is elvárják a gyártó-finanszírozó cégek, hogy hasznot hozzanak, de ez nem minden esetben történik meg, időnként viszont gyors és kiemelkedő profitot termelnek.
Második részben kitért a sokakat foglalkoztató védőoltás témájára. Itt is hallottunk egy kis történeti ismertetőt, láttuk a különböző elven működő oltóanyagokat, hogy a különböző életkorokhoz is kötődnek védőoltások, és a megismételt oltásokra is hallottunk javaslatot és magyarázatot. Fontos volt az az információ is, hogy az általunk tapasztalt, a szóban forgó gyógyszernél nem ismert mellékhatásokat be lehet jelenteni, akár magunknak is, sőt kifejezetten várják is, hiszen a gyártónak kellenek ezek az adatok.
Lehetőség volt a végén feltenni a kérdéseinket, de sajnos az idő rövidsége miatt nem tudott az előadó mindegyikre kielégítően válaszolni, illetve a téma összetett volta miatt sok területre nem láthat rá még egy szakember sem. Sok kérdésünk lett volna még, hiszen ez a téma a hétköznapjainkban „testközelből” érint bennünket, reméljük ezeket a kérdéseket egy másik alkalommal feltehetjük.
Köszönjük az előadónak, Dr. Kovács Évának, hogy készséggel vállalta ezt az előadást, sok munkája, elfoglaltsága ellenére.
Aradi Márta
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!