A Partiscum kórus hangversenye Gyümölcsoltó Boldogasszony tiszteletére

A Partiscum kórus immár harmadik alkalommal énekelte be a Szent Erzsébet templomot, hagyományt teremtő céllal, sőt ezúttal az új hajtás, a Partiscum leánykar is bemutatkozott. Március 28-án, pénteken 19 órai kezdettel indították szép műsorukat a középiskolás leányok. Két, Bartók Béla által gyűjtött és feldolgozott népdal éneklésével kezdték programjukat, a bevonulásra az „Elindultam szép hazámból” kezdetű népdalt szólaltatták meg. Lázár Tamás kiváló karnagy, aki mindkét kórust vezeti, említést tett a leánykar létrejöttéről, melynek működése egészen friss, hiszen megalakulásuk óta mindössze harmadjára énekeltek a leányok ezen az estén, ők a város különféle középiskoláiból jelentkeztek kóruséneklésre.

Műsorukat két blokkból állította össze a karnagyuk, az elsőben reneszánsz műveket, míg a másodikban XX. századi darabokat énekeltek nagyszerűen. Luca Marenzio, Orazio Vecchi, Giulio Caccini reneszánsz zeneszerzők művei csendültek fel, majd Kodály Zoltán és Karai József egy-egy kórusdarabját hallottuk. A remek kóruskíséretet Kerpics Mátyás zongoraművész-tanár biztosította, fuvolán ügyesen, szépen közreműködött Szűcs Kata. Reményteljes, örvendetes, örömteli volt látni, hallani a fiatal generáció leánykarát!

Dicséret illeti Lázár Tamás karnagy jövőépítő munkáját.

A hangverseny második felében a nagy kórus, a Partiscum vegyeskar énekében gyönyörködhettünk. Harmadszorra bűvölték el hallgatóságukat az Erzsébet templomban Gyümölcsoltó Boldogasszony tiszteletére. Programjukat ugyancsak régi korok zenéjével indították, majd kortárs darabokkal folytatták. Minden mű a fülnek, szívnek, léleknek egyaránt csodálatos, felemelő volt. Kiemelném Thomas Tallis angol reneszánsz zeneszerző „Salvator mundi” (Világ Megváltója) című művét, illetve a 7 szólamú „Loquebantur” címűt, amelynek szövege az Apostolok cselekedeteiből idézi a következőt: „mindnyájan beteltek Szentlélekkel és különféle nyelveken kezdtek beszélni, amint a Szentlélek megadta nekik, hogy szóljanak” (ApCsel 2,4).

Ugyancsak kiemelendő Antonio Lotti barokk zeneszerző „Crucifixus” című 8 szólamú kórusműve, amelynek szövege a Credo-ból származik: „Szenvedett Poncius Pilátus alatt, megfeszítették, meghalt és eltemették”.

Mind a 7, mind a 8 szólamú művek előadásánál félkörben állt a kórus az Erzsébet oltártól a Mária oltárig, mintegy körülölelve, körbezsongva énekükkel a hallgatóságot. Élmény volt!

Joseph Gabriel Rheinberger a barokk kor zeneszerzőjének „Abendlied” (Esti dal) című énekkari darabja, akár maga a mű, akár az előadás egyaránt magával ragadó volt. A szövege magyar nyelvre fordítva: „Maradj velünk, mert esteledik és a nap már lemenőben van”.

A kortárszenei részben a néhány éve elhunyt Kocsár Miklós D-dúr miséjének fényes, erőteljes Glória tételét hallottuk, majd a viszonylag fiatal Gyöngyösi Levente „Cantate Domino” (Énekeljetek az Úrnak) c. művét szólaltatta meg a kórus, rendkívül hatásosan, igényesen.

Az est egész programját Lázár Tamás karnagy ismertette a templomot betöltő zengő hangján.

Zárószámként a két kórus közös előadásában William Boyce Alleluja kánonja szólalt meg lelkesen. Második elhangzásra a karnagy bevonta a közönséget is az éneklésbe és ez a gyönyörű kánon folytatódott kivonulásukkor is. A szinte teljesen megtelt templom hallgatósága vastapssal köszönte meg a Gyümölcsoltó Boldogasszony tiszteletére tartott és ajándékként adott szép koncertet. Isten áldása kísérje munkájukat!

Lucz Ilona

0 válaszok

Hagyjon egy választ

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük